Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

porównanie oprocentowania lokat
Lokaty bankowe. Chcesz bezpiecznie zainwestować swoje pienišdze?

XLokaty.plSklepy cynamonowe
Bruno Schulz

Biografia
Urodził się w Drochobyczu. Ojciec żydoski kupiec. W Drochobyczu chodził do gimnazjum. Następnie do politechniki lwowskiej. Początek I wojny światowej spędzili w Wiedniu. Tam Bruno uczył się krótko na tamtejszej ASP. Choroba i śmierć ojca zmusiły go w końcu do powrotu do Drochobycza. Potem nauczyciel rysunków, robótek ręcznych, a nawet matematyki. W 1936 mianowali go na profesora. Z prac plastycznych do dzisiaj dotrwała tylko jedna. Twórczość literacka zainspirowana przyjaźnią z Władysławem Riffem. Schulz odwiedzał też Zakopane, gdzie poznał Witkacego. Poznano go z Nałkowską, dzięki której wydano "Sklepy cynamonowe". W ogóle jego twórczości jest nie wiele. Podczas II wojny siedział w Drochobyczu. Wzięli go Niemcy do getta, gdzie przeżył dzięki protekcji jakiegoś faszysty, któremu malował obrazy i katalogował zgrabione dzieła. Przyjaciele załatwili mu ucieczkę, jednak w przeddzień całej sprawy został zastrzelony przez innego faszystę z którym ten pierwszy się nie lubił.

Problematyka
-Wg Schulza przeżycia i doznania wczesnego dzieciństwa kształtują człowieka. Doznania te są niejasne a symbolika niezrozumiała.
-Życiowym zadaniem człowieka jest poznanie siebie i świata oraz zrozumienie ludzkiej egzystencji. Odbywa się to przez odczytywanie owych znaków – obrazów z dzieciństwa. Nie da się ich jednak dokładnie wytłumaczyć, ponieważ powstały one w okresie kiedy człowiek nie uświadamiał sobie ich znaczenia. Poznawanie siebie nie jest jednak łatwe, ponieważ człowiek nie chce sobie czasem uświadamiać ciemnych stron swojej natury.
-Dlatego właśnie bohater nie może wyjaśnić żadnych pojęć, wyczuwa jedynie pewne analogie wśród tych obrazów. Jego życie kontrastuje z mitologią.
-Próby odczytywania pewnych zjawisk łączą się z powstawaniem nowych.
-Tworzyć mogą wszystkie istoty obdarzone duszą. Jednak dzieła Boga – Demiurga są wieczne, zaś człowieka tandetne i przemijające.
-Takim tworem jest manekin – istota stworzona do pełnienia określonej funkcji. Ogólnie mianem manekina można określić każdą rzecz, której człowiek nadaje znaczenie i miejsce we wszechświecie.
-Bohater chce tworzyć, zależeć do uduchowionej klasy twórców, ale szuka też doznań niższych – cielesnych. Jest nie pełny. Nie może naśladować Boga w jego dziełach, ponieważ jego są ułomne i przemijające. Jest tylko człowiekiem.

Wątki autobiograficzne i rola czasu
-Postać Ojca Jakuba jest literackim portretem ojca Schulza. Dom, sklep i subiekci istnieli naprawdę. Brat Karol, wuj Marek, Adela mają też swoje odpowiedniki w rodzinie Schulza.
-Senna atmosfera rodzinnego Drochobycza została oddana w opisach miasteczka z powieści.
-Nie znamy czasu akcji. Jest on przedstawiony zgodnie z bergsonowską teorią czasu. Czas nie jest podzielony na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, ale wszystkie te czasy nakładają się na siebie tworząc jedno wielkie TERAZ. Wydarzenia nie są chronologiczne, a Schulz dodaje nawet 13 miesiąc.
-Jednak ważny jest upływ czasu. Uwzględnione są pory roku.

Symbole i ich wymowa
-Dom
Każde miejsce dające człowiekowi schronienie przed kosmosem niosącym ze sobą chaos i niepokój. Wszystkie struktury zapewniające bezpieczeństwo przypominają budową cebulę. Najpierw jest łóżko (zgadzam się !!!) , mieszkanie, dom, podwórze, ogród, ulica, miasto i okolice. Wszystkie razem tworzą barierę chroniącą przed kosmosem.
-Sklep
Symbolizuje świat nieosiągalnych marzeń i prześnień. Kolorowe materiały wypełniające sklep są tworzywem dla tworzenia, którego bohater poszukiwał (ucieczka od prozy życia).
-Labirynt
Jego formę przyjmuje miasto w nocy, gmach gimnazjum i niebo. Może być to symbol ochrony środka – miejsca świętego, może też oznaczać zasadę budowy świata. Może być też czymś niebezpiecznym. Błądzenie w labiryncie to albo poszukiwanie prawdy (środka), albo odejście od centrum życia.
-Ptaki
Podobne znaczenie co sklep. Dodatkowo symbolizują też poezje. Ojciec w pogoni za marzeniami próbuje stać się ptakiem. Niestety jego twory są monstrualne i zniekształcone. Dla ludzi nie rozumiejących i niepotrzebujących poezji ptzki są puste w środku a kolorowe na zewnątrz i nic poza tym. Zagrożeniem dla nich (dla poezji) jest także nowy świat (ulica krokodyli) – uprzemysłowiony, gdzie nie ma miejsca dla duchowego piękna.
-Ojciec
Jego postać symbolizuje odchodzący świat wspomnień, galicyjskich miasteczek etc. Ojciec stopniowo oddalał się od realnego świata. Karakony symbolizują zagrożenie.

Kompozycja, styl i narracja
-Schulz świadomie łamał konwencje epiki. Dlatego trudno zakwalifikować jego dzieło do jakiegoś konkretnego gatunku. Mówi się że to zbiór nowel, „książka”, albo po prostu proza. Sam autor traktował to dzieło raczej jako poezję niż prozę. Nie ma tu wyraźnej fabuły, logicznych związków przyczynowo skutkowych. Jego świat jest nierealny, rzeczywistość jest nierealna i zniekształcona.
-Język jest poetycki. Są metafory, pojęcia abstrakcyjne, personifikacje. Dialogów jest niewiele, a jak już jakieś są, to najczęściej przechodzą w monologi wewnętrzne. Słownictwo bardzo bogate. Szczególnie dokładne obrazowanie (barwy, kształty i dźwięki). Często mieszają się wrażenia (synestezja – przypisywanie wrażeń jednego zmysłu innemu np. ciepła barwa). Szalenie bogato nadziany bodźcami świat przyrody. Opis zimy, nocy, wichry. W niektórych fragmentach styl biblijny (Nawiedzenie).
-Jest to język prozy poetyckiej.
-Narracja kreatywna (tworząca) i dyskursywna (odwołująca się do odbiorcy poprzez pytania retoryczne).


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.